Virtuální kreditní karty – vyplatí se vůbec? Kdy a komu?

S vývojem internetu se mění možnosti, jak využívat některé známé věci. Například virtuální kreditní karta. Nezaplatíte s ní sice v kamenném obchodě, ale na internetu ano. To přináší spoustu výhod.

Co je virtuální kreditní karta

Virtuální kreditní karta, někdy též virtuální platební karta, funguje stejně jako běžná fyzická karta. Akorát není vyrobená z plastu, ale tvoří ji pouze kombinace jedniček a nul ve vašem internetovém bankovnictví či účtu. 

S takovou kartou nezaplatíte v kamenném obchodě. Nemusíte se bát, že vám kartu někdo ukradne i s celou peněženkou. Snadno ale zaplatíte na e-shopu, pořídíte si hezkou dovolenou nebo nakoupíte jídlo. 

Virtuálních karet existuje hned několik. Můžete mít stálou virtuální kreditní (platební) kartu, nebo jednorázovou. Vygenerujete si v bankovnictví nebo v aplikaci číslo karty, to použijete na jednorázový nákup a máte vystaráno. V takovém případě se nemusíte obávat ani internetových hackerů.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Kreditní karta zdarma: Jak ji používat a nezaplatit navíc ani korunu? Jde to vůbec?

Bankovní či nebankovní virtuální karta

Zatímco klasické platební nebo kreditní karty jsou běžnou součástí nabídek celé řady bank, s virtuální kartou už to tak slavné není. Prakticky ji nabízejí pouze Česká spořitelna a Komerční banka. Protože jsou ale tyto karty čím dál oblíbenější, bankovní nabídka těchto karet se jistě brzy rozroste.

U nebankovních společností je to hodně podobné. Ani zde není z čeho vybírat. Prakticky se můžete spolehnout pouze na Twisto nebo Revolut. V čem jsou ale tyto virtuální kreditní karty jiné? Vyplatí se zvolit nebankovní produkt?

Typy virtuálních nebankovních kreditních karet

Mezi virtuální karty patří například MallPay karta. Získáte rezervu až 50 000 korun, karta není propojena s bankovním účtem, takže jsou vaše údaje i peníze v bezpečí. Nemusíte se obávat, že by vám někdo vykradl účet, a vy jste museli dál platit vysoké úroky.

Druhým typem virtuální karty je kreditka od společnosti Twisto, jejíž služby se stále rozšiřují. V případě, že si virtuální kartu přidáte do Google Pay, můžete s ní dokonce zaplatit i v běžném obchodě.

Rozdíl mezi virtuální kartou a virtuální kreditkou

Obě karty spojuje fakt, že se jedná o karty, které fyzicky nevlastníte. Nenosíte tedy v peněžence kus plastu a karta existuje pouze v aplikaci nebo ve vašem bankovnictví. Díky tomu je mnohem hůře zneužitelná při placení na internetu. Některé typy karet můžete propojit s Google Pay či Apple Pay a následně s ní zaplatit i v kamenném obchodě.

Virtuální kreditní karta nabízí všechny výhody kreditky, což je předem schválený limit, který můžete vyčerpat a postupně splácet. Virtuální karta oproti tomu může fungovat jako běžná debetní karta. Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou jsme si popsali v minulém článku.

Nepleťte si virtuální platební kartu s virtuální kreditní kartou. Jedná se o dva zcela odlišné typy produktů, které ale fungují na podobném principu.

NÁŠ TIP: Využijte online srovnání kreditních karet.