Co je kreditní karta a proč ji mít? Kdo ji může získat?

Kreditní karta je skvělý pomocník pro případy, kdy nastanou nečekané finanční výdaje. Je to zvláštní forma úvěru, který je možné opakovaně splácet a čerpat. Znáte její výhody i nevýhody?

Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

Když vedle sebe položíte kreditní a debetní kartu, na první pohled nevidíte žádný rozdíl. Obě vypadají totožně. Rozdílný je jejich princip fungování. Zatímco na debetní kartě platíte pouze svými penězi, u kreditky využíváte peníze, které vám banka nebo jiná instituce půjčila, respektive uvolnila.

Debetní karta je vydávaná k běžnému bankovnímu účtu, kreditní karta k revolvingovému úvěru, který má finanční strop schválený bankou či jinou společností. Do tohoto limitu můžete peníze libovolně čerpat. To znamená, že s nimi zaplatíte v obchodě, na internetu i na dovolené.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Kdy a komu se vyplatí kreditní karta

Kreditní karty a souvisejí poplatky 

Úrok, poplatky a celková cena kreditní karty závisí na smluvních podmínkách poskytovatele.

Někteří si účtují poplatek za vedení kreditního účtu, jiní si jej strhávají pouze tehdy, pokud peníze čerpáte. Zpravidla se jedná o desetikorunové částky. Jiné banky zase poplatky za kreditku vůbec neřeší.

Na kreditce jsou nastaveny úroky, které se počítají z vyčerpané částky. Úroky na kreditkách se pohybují někde od zhruba 14 % až klidně po 25 %. Výhodou je, že se počítají pouze z peněz, které jste reálně využili, nikoliv z celého limitu.

Využít také můžete bezúročné období. To má délku od zhruba 15 až po 45 dní. Jestliže peníze na kartu vrátíte v tomto období, neplatíte z nich žádný úrok. To se hodí zejména v případě, kdy je před výplatou a vás trápí nečekané výdaje.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Přehled všech slev a bonusů, které usnadní výběr nejlepší kreditní karty

Příklad kreditní karty

Od banky získáte úvěrový limit 50 000 Kč. Dva měsíce na peníze ani nesáhnete a tím pádem ani nic nezaplatíte. Náhle ale přijdou nečekané finanční výdaje a vy z kreditky musíte vzít 30 000 Kč. Víte však, že v bezúročném období dokážete vrátit pouze 20 000 Kč.

Ve chvíli, kdy vrátíte 20 000 Kč v rámci bezúročného období,  na kreditce zůstane dluh ve výši 10 000 Kč. Smluvené úroky se začnou počítat pouze z této  částky. Těchto 10 000 Kč můžete splácet naráz z další výplaty nebo jak vám dovolí osobní finanční situace.

Co je kreditní karta bez registru

Kreditní karta bez registru znamená, že společnost nabízí revolvingový úvěr bez toho, aniž by zkontrolovala registry dlužníků. Dříve to byl běžný přístup, v současné době společností do registru nahlíží. Nemohou totiž poskytovat půjčku zájemcům, kteří mají exekuce nebo se nachází v insolvenci.

NÁŠ TIP: Proveďte si porovnání kreditních karet online.