7 důležitých věcí, na které se vyplatí dávat pozor, než si vezmete půjčku

Půjčit si peníze je snadné, vrátit je je těžší. To, s jakou mírou zodpovědnosti se tohoto úkolu zhostíte, rozhodne o tom, jak moc vás splácení půjčky bude bolet. Čím pečlivěji budete zvažovat a vybírat, tím spíše se vám potíže při splácení vyhnou.

Na budoucí problémy se splácením půjčky si spousta lidí zadělává při výběru půjčky. Žádná půjčka, až na tu nevratnou od rodičů, není zadarmo. Na většinu půjček lze přitom aplikovat pravidlo, čím snazší je její získání, tím dražší bude následovat splácení

Víte, na co vše byste si měli dávat bedlivý pozor, aby vás půjčka nestála i poslední peníze? Sestavili jsme pro vás seznam 7 věcí, kterou jsou při výběru půjčky zásadní. 

1. Půjčka – kdy ano a kdy ne?

Kromě speciálních půjček (například na bydlení nebo auto) poskytovatelé nevyžadují sdělení účelu. To však neznamená, že nejde o zásadní věc. Před výběrem konkrétní nabídky zvažte, na co ji chcete využít a vyhýbejte se půjčkám na zbytečné a nepotřebné věci.

Ve vlastním zájmu myslete na pravidla bezpečného a zodpovědného půjčování a půjčku si berte pouze na věci, které pro vás a vaši budoucnost mají dlouhodobý pozitivní přínos a užitek.Ten by měl minimálně tak dlouhý, jako je dlouhá doba splatnosti.

Půjčky, které mají smysl:

  • na vlastní bydlení,
  • na rekonstrukci,
  • na úspornější spotřebiče,
  • na auto pro rodinu či k podnikání,
  • na notebook kvůli studiím nebo práci.

Půjčky, kterým se raději vyhněte:

  • na drahé dárky,
  • na luxusní dovolenou,
  • na nepotřebnou elektroniku,
  • na drahé auto pro zábavu,
  • na předražené značkové oblečení,
  • na nesplacené dluhy a jiné závazky.

2. Půjčte si pouze tolik, kolik potřebujete

Nenechte se unést a nepůjčujte si více, než skutečně potřebujete. Peníze navíc vždy lákají k nesmyslnému utrácení za zbytečnosti. 

Pouze některé případy (např. rekonstrukce), vyžadují finanční rezervu. Ve všech ostatních případech si půjčte pouze tolik, kolik je opravdu třeba. Pamatujte, že čím více si půjčíte, tím více budete splácet.

Toto rozhodnutí usnadní přehled nad vlastními financemi. Spočítejte si, kolik jste schopni každý měsíc splácet, aniž by to ovlivnilo váš životní standard. Jakmile výše splátky ohrožuje základní a jiné důležité výdaje, snižte výši půjčky, nebo od ní raději upusťte a počkejte na vhodnější dobu.

3. Dejte si načas s výběrem správné půjčky

Půjčku vybírejte s předstihem a vyhýbejte se unáhleným rozhodnutím. První dojem v tomto případě není vhodný krok. Cesta k nejlepší půjčce vede přes více společností. Srovnejte si vždy několik konkurenčních nabídek mezi sebou.

Praktickou pomoc nabízí online srovnávače půjček, díky kterým se na trhu s půjčkami lépe zorientujete. Zjistíte například, kdo všechno půjčky nabízí, jaké podmínky si kladou a v jaké výši se pohybují úrokové sazby. 

Navíc spolupracují pouze s bankami a ověřenými nebankovními společnostmi, které splňují zákonné podmínky. Vždy ověřte, že drží licenci ČNB a nejedná se nelegální poskytovatele půjček na černém trhu. Zaplést se s nelegálním a navíc nepoctivým poskytovatelem půjček téměř vždy znamená rychlou cestu do dluhové pasti.

4. Porovnejte důležité parametry

Úroková sazba patří k hlavním údajům o půjčce, není však jediným. Kromě úroku sledujte RPSN neboli roční procentní sazba, která zahrnuje veškeré náklady související s vybranou půjčkou. 

Zajímejte se o další poplatky a finální částku, kterou za půjčku nakonec zaplatíte. Zaplatit za půjčku dvojnásobnou částku opravdu není správné u a už vůbec se nejedná o ukazatel výhodné půjčky.

V potaz berte bonusy a odměny, které k půjčkám někteří poskytovatelé nabízí. Myslete na ale na to, že slouží primárně jako lákadlo pro nové zákazníky. Například odměnu za řádné splácení počítají už do nabízeného úroku. Pokud však podmínku nedodržíte, zaplatit budete muset původní vyšší úrok.

5. Jednejte vždy na rovinu

Při jednání s vybranými poskytovateli půjčky se nesnažte úmyslně vylepšovat svou situaci. Uvádějte zásadně pravdivé údaje. To platí zejména pro výši příjmu. Poskytovatel půjčky si vás důkladně prověří a jakékoliv zjištěné nesrovnalosti a hříchy z minulosti se mohou stát n nepřekonatelnou překážkou v získání půjčky.

6. Seznamte se s podmínkami půjčky

Chcete-li se vyhnout problémům, buďte důslední ještě před podpisem smlouvy a seznamte se se všemi podmínkami půjčky.

Ujistěte se například, že víte přesně, na kolik vás půjčka vyjde, zda znáte podmínky splácení a to včetně sankcí

Zjistěte si také, jaké způsoby řešení poskytovatel nabízí při potížích se splácením. Umožní vám snížení nebo odklad splátek? Nebo vám rovnou naúčtuje pokutu a pošle vám několik drahých upomínek?

7. Podepište pouze smlouvu, které rozumíte

Nikdy nepodepisujte smlouvu bez toho, aniž byste ji opravdu rozuměli. Přečtěte ji celou od prvního do poslední písmene. Poctiví poskytovatelé kladou důraz na krátké a srozumitelné smlouvy bez miniaturních poznámek pod čarou. 

Dejte ji přečíst zkušenějším známému nebo ještě lépe právníkovi. Pokud poskytovatel trvá na okamžitém podpisu smlouvy o půjčce a odmítá vám dát potřebný čas na její přečtení, je to špatné znamení.

Dodržíte-li všech sedm výše uvedených kroky, při sjednání půjčky by vás nemělo nic překvapit. Nakonec možná zjistíte, že se bez půjčku vlastně docela dobře obejdete.