Půjčka se zástavou nemovitosti a vše o ní【listopad 2024】
Půjčka se zástavou nemovitosti se řadí mezi oblíbené finanční produkty, díky níž si můžete půjčit stovky tisíc korun. Je to dobrý způsob, jak si půjčit větší částku, i když zrovna nedisponujete nejlepší bonitou. Majitelé nemovitost mohou nabídnout jako odpovídající zástavu. Jak půjčky se zástavou bytu či domu fungují a jak postupovat při jejich výběru, abyste o nemovitost nepřišli?
Co je půjčka se zástavou nemovitosti?
Půjčka se zástavou nemovitosti je druh úvěru, který umožňuje půjčit si větší obnos a úvěr zajistit zástavním právem na nemovitost. Použít lze byt, dům i pozemek. Nemusí přitom jít o účelovou hypotéku na vlastní bydlení, ale i neúčelový úvěr. Díky zástavě lze navíc získat úvěr s výhodnějším úrokem i dostatečně dlouhou dobou splatnosti. Poskytovatel tak získá jistotu, že buď úvěr splatíte nebo mu zůstane nemovitost.
Co znamená zástava?
V případě půjčky se zástavou bytu či domu představuje zástava záruku za sjednaný dluh. Jednat se může o byt, dům či pozemek, které zůstanou ve vašem vlastnictví, ale je na ně uvaleno zástavní právo. Pokud byste půjčku nedokázali splatit, přejde do vlastnictví poskytovatela jako úhrada pohledávky.
Kdo půjčku se zástavou nemovitosti poskytuje?
Půjčky se zajištěním nemovitostí poskytují jak banky, tak i nebankovní společnosti. Je nutné počítat s tím, že bankovní varianty jsou výhodnější avšak hůře dostupné pro osoby s nízkými příjmy. U nebankovních společností není výjimkou půjčka se zástavou bez registru, na kterou dosáhnou i žadatelé s horší platební morálkou.
Pro koho je půjčka se zástavou nemovitosti vhodná?
Půjčka se zástavou nemovitosti je vhodná pro klienty, kteří potřebují větší finanční částku, ale nemají dostatečnou bonitu, aby jim ji banka či jiný poskytovatel poskytli úvěr bez zajištění. Vlastní však nemovitosti, kterou mohou zastavit ve prospěch poskytovatele půjčky. Je třeba počítat s tím, že existuje vysoké riziko ztráty nemovitosti, pokud půjčku nesplatíte v řádném termínu.
Výhody půjčky se zástavou nemovitosti
✅ vyšší částka k vypůjčení
✅ delší doba splatnosti
✅ vhodné i pro osoby s nižším příjmem
✅ bankovní i nebankovní půjčky
Nevýhody půjčky se zástavou nemovitosti
❌ podmínkou je zástava vhodné nemovitosti
❌ vysoké náklady související s půjčkou
❌ složitější proces sjednání
❌ vysoké riziko ztráty nemovitosti
❌ účel může být omezený
Jak získat půjčku se zástavou nemovitosti ✅
Získání půjčky se zástavou bytu vyžaduje zodpovědný výběr. Pokud se rozhodnete pro tento typ úvěru, měli byste si stanovit výši úvěru a měsíční splátky, aby co nejméně zatěžovaly stávající rozpočet. Zaměřte se také na parametry, jako je úroková sazba, RPSN i poplatky, které mohou cenu úvěru zvýšit. Samotné sjednání obvykle probíhá následovně:
- Vyplňte online žádost o úvěr.
- Ověřte svou totožnost a příjmy.
- Doložte poskytovateli dokumenty týkající si nemovitosti.
- Vyčkejte na schválení půjčky.
- Přečtěte si úvěrovou smlouvu a podepište ji.
Kde získat půjčku se zástavou nemovitosti
Půjčka se zástavou družstevního bytu je dostupná přímo u poskytovatelů, nebo můžete využít možnosti online srovnání. Zde vám dokáží pomoci s výběrem i sjednáním úvěru. Během chvíle si najdete pro vás nejvýhodnější nabídku. Navíc se nemusíte obávat, že by půjčka oproti zástavě nemovitosti jste si sjednali s neférovou a podvodnou firmou.
Na co dávat pozor u půjčky se zástavou nemovitosti
Půjčka se zástavou nemovitosti ihned podobně jako jiné úvěry přináší určitá rizika. V tomto případě jsou vysoká, jelikož může přijít o nemovitost. Pozor si dejte na cenu půjčky a hlídejte si RPSN. Také si přečtěte smluvní podmínky splácení úvěru a ujistěte se, že všemu rozumíte a smlouva neobsahuje žádné nebezpečné ujednání.
Co bude potřeba doložit?
Obecně je půjčka se zástavou nemovitosti náročnější na administrativu. Je nutné doložit nejen dokumenty týkající se vaší totožnosti a příjmu, ale i vlastnictví nemovitosti. Ke sjednání budete potřebovat:
- občanský průkaz a druhý doklad totožnosti,
- potvrzení o vlastnictví nemovitosti,
- doklady o příjmech a výdajích (výpis z účtu, daňové přiznání atd.),
Často kladené otázky
❓ Jak fungují půjčky?
Půjčky jsou finanční produkty, kdy poskytovatelé nabídnou určitou částku dlužníkovi. Prostředky jsou spláceny dle předem dohodnutého splátkového kalendáře a za předem stanovených podmínek.
❓ Kde si půjčit online?
Půjčit si lze online u většiny poskytovatelů, kteří se dělí na dva základní typy – banky a nebankovní společnosti s licencí ČNB.
❓ Jaký je rozdíl mezi úvěrem a půjčkou?
Obecně jsou ve finančním světě úvěr a půjčka považovány za to samé a jde o půjčení finančních prostředků.
❓ Kdo může žádat o úvěr?
O úvěr může žádat plnoletá osoba mající trvalé bydliště v ČR nebo právnická osoba, na níž se ale vztahují odlišné podmínky. Někteří poskytují půjčky pro cizince.
❓ Kde si půjčit 200 000 Kč?
Sumu 200 000 Kč si půjčíte u různých poskytovatelů úvěrů. Nabídka půjček a jejich podmínky se odvíjí od schopnosti žadatele řádně splácet úvěr.
❓ Za jak dlouho budu mít peníze k dispozici?
Doba poskytnutí půjčky se odvíjí od vybrané půjčky. Nejrychlejší bývají krátkodobé půjčky ve výši pár tisíc korun. Nejvíce času zaberou několikamilionové půjčky například na bydlení.
❓ Je půjčka vhodná také pro ženy na mateřské či rodičovské?
Ano, půjčku je možné získat i během mateřské či rodičovské dovolené. Za trvalý příjem jsou v tomto případě považovány sociální dávky od státu (mateřská, rodičovská).
❓ Je tato půjčka pro seniory v důchodu?
Ano, půjčku je možné získat v důchodu. Za stálý příjem je považován starobní důchod. K žádosti důchodce doloží výměr penze.
❓ Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, nebankovní půjčku je možné získat taktéž o víkendu. Zhruba pětina společností vyplácí i přes víkend a o státních svátcích.
❓ Mohu půjčku splatit dříve a za jakých podmínek?
Ano, předčasné splacení je možné. Nicméně je důležité si ověřit, zda je předčasné splacení u vašeho poskytovatele zdarma nebo je za něj účtován poplatek a případně v jaké výši. To samé platí pro mimořádné splátky.
Mohlo by vás zajímat
-
Credit123
Credit123 Naše hodnocení
-
Konsolidace mBank
Konsolidace mBank Naše hodnocení mBank se prezentuje jako moderní banka, která svým klientům nabízí veškeré výhody od vzdáleného ovládání svých peněz až po nulové poplatky u úvěrových produktů. Pozitivně tedy hodnotíme bezplatné poskytnutí a správu půjčky. O konsolidace je doporučeno žádat online, je ale možné i zajít na pobočku osobně nebo zavolat na mLinku. Pozor…
-
Konsolidace UniCredit Bank
Konsolidace UniCredit Bank Naše hodnocení U UniCredit konsolidace pozitivně hodnotíme profesionální přístup a důraz na osobní setkání, na kterém je zákazníkovi důkladně představena půjčka. Negativně hodnotíme poplatek 1 500 Kč, který si banka účtuje za poskytnutí půjčky. V době, kdy většina bankovních i nebankovních institucí od podobných poplatků upouští, se jedná o přežitek. Může to…
-
Konsolidace Sberbank
Konsolidace Sberbank Naše hodnocení Rozhodnutí odejmout Sberbank CZ bankovní licenci ze strany České národní banky nabylo právní moci 30. dubna 2022. Sberbank CZ nesmí přijímat vklady, nabízet úvěry a vykonávat další činnosti s výjimkou úkonů nezbytných k vypořádání pohledávek a závazků. Důvodem se stala skutečnost, že Sberbank nebyla od 25. února 2022 schopna plnit závazky…
-
Konsolidace Provident
Konsolidace Provident Naše hodnocení Ve prospěch nebankovní půjčky Provident hovoří zejména dlouhá tradice a klienti, kteří ji od roku 1997 využili. Jedná se o prověřeného a spolehlivého poskytovatele úvěrů v Česku i Evropě. Nicméně je třeba ke službám Providentu přistupovat velmi obezřetně. Nejedná se o žádné podvodníky, ale nabízí půjčky s vysokými úrokovými sazbami přesahující…
-
Konsolidace Raiffeisenbank
Konsolidace Raiffeisenbank Naše hodnocení Raiffeisenbank je důvěryhodná banka, která v ČR působí téměř tři desítky let. Platí to i pro půjčky, které hodnotíme jako férové a srozumitelné. Zájemce je dopředu informován o všech podmínkách, které se k půjčce vztahují. Pozitivně hodnotíme absenci poplatků, které si některé společnosti účtují za poskytnutí či vedení půjčky. Problém pro…