Půjčka na konsolidaci
V případě, že splácíte vícero úvěrů a chcete odlehčit svému rozpočtu, je půjčka na konsolidaci správnou cestou. Nabízí ji jak bankovní domy, tak nebankovní společnosti, které umí pomoci s různými druhy úvěrů a de facto vždy nabízí lepší podmínky než u vašich současných závazků. Výsledkem může být buď snížení splátek, nebo celkově splatné částky.
Co lze do půjčky na konsolidaci zahrnout
Ačkoliv jde o „sloučení úvěrů“, nelze do konsolidace zahrnout cokoliv. Zpravidla vám banky i nebankovní společnosti pomohou s běžnými půjčkami (ať jsou na auto nebo na cokoliv jiného), kreditními kartami a kontokorenty, a některé i se splátkovým prodejem a mikroúvěry (jiné se jim naopak vyhýbají). Půjčka na konsolidaci pak není vhodná na hypotéku či úvěr od stavební spořitelny, tam je potřeba proces refinancování.
Zvolit bankovní, nebo nebankovní konsolidaci
V případě, že jste dostatečně bonitní a nepatříte mezi dlužníky, máte dveře otevřené v obou segmentech. Bankovní domy vám dokáží nabídnout i vyšší částky a obvykle o něco lepší podmínky, jsou ale přísnější a nepomohou každému. Oproti tomu půjčka na konsolidaci může být u nebankovní společnosti schválena i lidem s nižšími příjmy. V nejlepších případech je pak úroková sazba srovnatelná s tou u banky.
Jak vysoká může být půjčka na konsolidaci
Nabídka jednotlivých poskytovatelů se liší, u bankovních domů je však strop běžně stanoven na 1 milion korun, i když některé zvládnou i více. Podobná situace je také u několika velkých nebankovních společností jako Cofidis, jiné (například Home Credit) umí půjčku na konsolidaci v maximální výši 600 000 Kč, a ty menší do čtvrt milionu korun. Na sloučení běžných úvěrů to ale stačí.