P2P půjčky: Zkušenosti věřitelů i dlužníků. Proč je o ně zájem a jaká jsou jejich rizika?
P2P půjčky získaly v české kotlině značnou popularitu. V současné době představují konkurenci pro nebankovní společnosti i úvěry od bank. Jaké mají osobní zkušenosti věřitelé a dlužníci s P2P půjčkami? Kdy a proč se takzvané peer to peer půjčky mohou vyplatit? Jaké výhody čekají investoři? Ukážeme vám výhody, i možná rizika a negativní stránky.
Jaké jsou zkušenosti dlužníků s P2P půjčkami
Když si projdete u P2P půjčky recenze dlužníků a navštívíte několik portálů, postupně zvládnete sami vyfiltrovat hlavní výhody i nevýhody, které jsou většině z nich společné.
Hlavní výhody P2P půjček pro dlužníky
Mezi přednosti, kterých dlužníci uP2P úvěrů neboli půjček mezi lidmi nejčastěji využívají, patří nižší úroky. Vzhledem k tomu, že většinově pocházejí peníze na tyto úvěry od běžných lidí, chybí enormní tlak na zisk, jak jej známe od ostatních poskytovatelů.
Běžní lidé zkrátka nemusí být nároční investoři jako banka nebo majitelé nebankovní společnosti už jenom kvůli výdajům, které takové společnosti mají. Díky tomu mohou P2P půjčky začínat na nižších úrocích, než s jakými se setkáte u konkurence.
Další výhodou je možnost získat úvěr s nižší bonitou, než jakou vyžaduje banka. Část úvěrového rizika je totiž přenášena na investory (věřitele). Tím se celkové riziko pro poskytovatele půjčky snižuje, proto si může dovolit schválit žádost i tomu, kdo by byl u banky (těsně) zamítnut.
Hlavní nevýhody a rizika P2P půjček pro dlužníky
Nevýhodou jsou pro dlužníky poměrně vysoké poplatky za poskytnutí půjčky. Úroky sice bývají nižší, ale provozovatel platformy si naúčtuje i několikaprocentní poplatek za využití jeho služeb. Výše úroku bývá přizpůsobena bonitě klienta. Čím je bonita horší, tím je nabízený úrok vyšší.
Delší bývá doba vyřízení půjčky. Pokud je platforma založena na aukcích, může travat několik dní, než se žadateli sejde dost peněz od potenciálních věřitelů.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Investice do P2P půjček: jak snadno investovat
Zkušenosti věřitelů a investorů s P2P půjčkami
Při zpracování podkladů týkající se hodnocení peer to peer půjčky ze strany věřitelů, našli jsme několik výhod i nevýhod, s nimiž potýkají:
Hlavní výhody P2P půjčky pro věřitele
Na prvních příčkách se mezi výhodami umisťuje možnost investovat zdarma, jako je tomu například u P2P platforem Mintos, Nibble nebo eurových půjček na Bondster.cz. Zatímco klasické podílové fondy nebo akciové burzy si strhávají poplatky v procentech z vložených peněz, P2P půjčky jsou bez vstupních poplatku. Výhoda zdarma investování na P2P platformách je opravdu významná.
Pozitivně hodnotí různé doplňkové služby. Nejčastěji jde o výhodnější směnné kurzy nebo vymáhání splátek od dlužníků, kteří se dostali do prodlení se splácením. Některé platformy nabízejí automatické investování na základě dopředu zvolené strategie nebo možnost podrobného filtrování poptávek a řízení vlastní investiční strategie.
Hlavní nevýhody a rizika P2P půjček pro věřitele
Nevýhody plynou už ze samotné podstaty investování. U žádné investice totiž nelze získat garanci zhodnocení nebo jen vrácení vložených peněz. Další nevýhodou je dlouhodobost. Likvidita je tady jednou z nejnižších na trhu. Půjčky se splácí spoustu let.
Věřiteli se sice připisují peníze ze splátek každý měsíc, v případě potřeby vyšší částky z investované částky, ale nemá kde brát. Platformy to vyřešily zavedením sekundárního trhu nebo automatického převodu portfolia na jiného věřitele, to je však spojeno s vysokými poplatky. Jakmile věřitel své peníze potřebuje brzy po vložení do P2P platformy, může se dostat i do ztráty.
Nicméně investice jsou dlouhodobou záležitostí, a proto byste měli investovat takové částky, s jejichž využitím nepočítáte přinejmenším dalších 5 let.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: P2P půjčky a bonita: Lze získat P2P půjčku bez registru?
Shrňme to: Vyplatí se P2P půjčky nebo je lepší se spíš vyhnout?
Zda převažují výhody nebo nevýhody, nelze jednoznačně říci. Výsledek vždy závisí na konkrétní situaci dlužníka věřitele. Každý má jiné preference a obává se jiných rizik. Vždy však platí, že rozhodovat o penězích je třeba rozumem.
NÁŠ TIP: Porovnejte si nejlepší půjčku na trhu a vyberte si tu nejvýhodnější.