Na jak vysokou hypotéku dosáhnete a jak získat co nejvíce

Plánujete koupi vlastní nemovitosti, ale netušíte, o jak vysoký úvěr na bydlení vůbec požádat? Zjistěte, jak pravidla platí, a kolik vám banky vůbec mohou nabídnout, aby neporušily podmínky stanovené Českou národní bankou.

Pozor na nová pravidla

Česká národní banka změnila s platností od 1. dubna 2022 podmínky pro získání hypotéky. Pro řadu lidí to bohužel znamená komplikace. Zatímco v minulosti bylo možné půjčit si  100 % ceny nemovitosti, v současné době vám banka nepůjčí více než 80 % hodnoty nemovitosti.

To znamená, že na zbývajících 20 % byste měli použít vlastní zdroje. Bez úspor už se neobejdete. Nová pravidla dále stanovují, kolik si můžete půjčit maximálně s ohledem na vaše příjmy a další úvěry. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Jak vybrat nejvýhodnější hypotéku a koupit si vysněný byt či dům

Maximální výše hypotéky

Je velmi důležité znát svůj čistý roční příjem, od něhož se odvíjí zkratka DSTI. Ten zjistíte tak, že z čistého příjmu za posledních 12 měsíců odečtete sumu, kterou každý měsíc použijete na splacení jiných spotřebitelských úvěrů, kreditních karet a podobně.

Tak získáte přehled o vašem ročním čistém zisku. V případě, že je vám méně než 36 let, hodnotu DSTI vynásobte 9,5x a získáte maximální výši hypotéky, kterou vám bude banka schopna poskytnout. Je-li vám přes 36 let, hodnotu DSTI vynásobte 8,5x. Věk je v případě hypotéky důležitým faktorem. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Úvěr na bydlení neboli hypotéka: Co to je a jak přesně funguje

Jeden ze žadatelů by měl být stár pod 36 let

Naštěstí existují možnosti, jak získat vyšší hypotéku i v případě, kdy je vám více jak 36 let.

Žádat můžete se spolužadatelem, kterému ještě nebylo 36 let. Pro banku je rozhodující věk mladšího ze žadatelů. Nejčastěji se jedna o partnera či partnerku, nebo manžela či manželku.

Před tímto krokem vždy zvažte, zda budete mít na zaplacení hypotéky v měsíčním rozpočtu dostatek peněz. Pamatujte, že v případě nesplácení vám hrozí až odebrání pořízené nemovitosti.

NÁŠ TIP: Využijte naše online srovnání a vyberte si nejlepší hypotéku na trhu.

Jako roli hrají záznamy v registrech

Banky při žádosti o hypotéku kontrolují registry dlužníků. Mezi ty ověřené náleží BRKI, NRKI a SOLUS. Drobné záznamy v registrech se do výsledné výše hypotéky nemusí nijak promítnout, ale banka vás může “potrestat” vyšší úrokovou sazbou.

Nepřekonatelnou překážku pro seriózní společnosti představují exekuční řízení a insolvence, kdy vám žádný slušný poskytovatel hypotéku neposkytne. Ujistěte se proto, že máte dluhy splacené a pod kontrolou. Vyhnete se tak komplikacím.