Metody konsolidace – kde se s ní můžete setkat?
Možná, že s pojmem „konsolidace“ jste se v poslední době setkali ve více situacích. Jedna se týkala úvěrů a druhá účetních závěrek. Podstata konsolidace je stejná – jde o sloučení, což je také český ekvivalent tohoto slova.
Odlišnosti panují v legislativě, která oba typy konsolidace řídí, plus v samotném procesu. Pojem „metody konsolidace“ bývá používán jen v souvislosti s účetními závěrkami.
Co obnáší konsolidace úvěrů
Na trhu s půjčkami se setkáme s úvěry spotřebitelskými a podnikatelskými. Přestože každý z nich je poskytován na základě jiné legislativy, probíhá konsolidace u obou typů půjček v podstatě stejně a to sloučením několika současných půjček do jedné nové.
Banky i nebankovní společnosti zvládnou konsolidovat různé typy půjček, včetně kreditních karet, kontokorentů, revolvingu, nákupu na splátky nebo i hypoték.
Konsolidace půjček probíhá tak, že se předčasně splatí všechny konsolidované úvěry. Dlužníkovi je pro tento účel poskytnuta nová půjčka, kterou pak splácí jen jedinou splátkou v měsíci. Výhody konsolidace půjček mohou být jak pro firmu (podnikatele), tak i pro spotřebitele následující:
- možnost snížit cenu současných půjček
- možnost snížit měsíční splátku (i za cenu prodloužení celkové doby splácení) – a tím vylepšit rozpočet domácnosti nebo firmy. Nižší měsíční splátka může pomoci zvládnout celý dluh a nedostat se do problémů se splácením, tím se vyhnout negativním zápisům v dlužnických registrech
- zjednodušení úvěrové administrativy – místo několika půjček a několika měsíčních splátek získá klient jednu novou půjčku a jedinou pravidelnou měsíční splátku
Pro zvídavé dodejme, že půjčky pro OSVČ a firmy se řídí občanským zákoníkem, kdežto ty spotřebitelské zejména zákonem o spotřebitelském úvěru.
Kdy se konsolidace nemusí vyplatit
Někteří poskytovatelé si totiž nasmlouvají vysoký poplatek za předčasné splacení a tím se konsolidace významně prodraží.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Co je konsolidace, jak přesně funguje a k čemu se využívá?
Konsolidace účetních závěrek
Pokud se posuneme ke konsolidaci účetních závěrek, ocitneme se v podniku, který se skládá z více samostatných částí (například koncern nebo firma ovládaná dvěma partnery). Jakmile se bavíme o konsolidované účetní závěrce, nahlížíme na danou skupinu společností jako na jeden celek.
- konsolidující účetní jednotkou je zde ta ze společností, která konsolidaci provádí
- konsolidovanou účetní jednotkou pak označujeme tu, která je součástí konsolidovaného celku.
Veškerá pravidla konsolidované účetní závěrky upravuje zákon o účetnictví a související předpisy, včetně Českých účetních standardů. Konsolidace může být prováděna i ve veřejném sektoru (obce, kraje, stát a jejich součásti vystupující jako samostatné právnické osoby či alespoň účetní jednotky).
Metody konsolidace účetních závěrek
Pro konsolidaci účetních jednotek se nejčastěji využívají tři metody. Jejich výběr a použití se odvíjí od míry vlivu mateřské společnosti na společnosti dceřiné. Možné metody konsolidace jsou následující:
- plná metoda – konsolidující jednotka má v jednotce konsolidované rozhodující vliv
- poměrná metoda – konsolidovaná jednotka je společně ovládána dvěma či více konsolidujícími
- ekvivalenční metoda – konsolidující jednotka sice neuplatňuje v konsolidované jednotce rozhodující vliv, ale stále jde o vliv podstatný.
Závěrem
Konsolidaci chápeme jako sloučení půjček (podnikatelských i spotřebitelských) nebo sloučení účetních závěrek (společností soukromých či veřejnoprávních). S metodami konsolidace se setkáváme převážně v oblasti účetnictví. O použití té které metody zde rozhoduje míra vlivu konsolidující společnosti ve společnosti konsolidované.