Banky jsou obecně při posuzování žádostí o půjčku hodně přísné. Ani vysoký příjem nepředstavuje dostatečnou záruku, že zájemce půjčku získá. Co vlastně rozhoduje o tom, zda žadatel uspěje či nikoliv? Lze se nějak lépe připravit a jak?
Příprava před podáním žádosti o půjčku by se měla v první řadě odvíjet od její výše a účelu. Je velký rozdíl mezi tím, zda jde o půjčku v řadu desítek nebo stovek až milionů tisíc. Velký vliv má samozřejmě finanční situace žadatele.
Banka se bude dívat jinak na žadatele s průměrným měsíčním čistým příjmem 30 tisíc korun nebo 100 tisíc korun. To ale neznamená, že zájemce s nižším příjmem nakonec nedopadne nakonec úspěšněji. Záleží na ostatních faktorech.
Za prvé: Zrekapitulujte si své osobní finance
Víte, jak velká finanční částka vám zbývá na útratu nebo utrácíte, dokud nějaké peníze máte na účtu? Dobrý “hospodář” se pozná podle toho, že má ve svých financích perfektní přehled.
Ví přesně kolik vydělává, kolik peněz vydá na nezbytné měsíčně výdaje a kolik mu zbývá na běžnou útratu. Stranou si automaticky dává částku na horší času, případně si platí pojištění pro případ úrazu, nemoci a spoří si na stáří.
Pokud v těchto věcech trochu “plavete”, vezměte do ruky papír a tužku, a vše si napište. Do prvního sloupce patří příjmy, do druhého výdaje. Mnoho lidí překvapí, jak velkou část příjmu utratí za zbytečnosti. Často se ukáže, že i drobné změny v utrácení mohou mít za následek příjemný finanční přebytek.
Za druhé: Udělejte si pořádek ve výdajích
Spousta lidí se domnívá, že k úspěšné žádosti o půjčku jim stačí slušný příjem. To však není tak docela pravda. Banky budou zajímat i vaše výdaje, zejména ty pravidelné. Dotazovat se budou především na to, zda splácíte hypotéku či platíte nájemné, kolik platíte za služby, jaký je váš současný stav, a zda například neplatíte po rozvodu výživné na děti.
Významnou roli hrají další úvěrové produkty. Nejedná se přitom o běžné půjčky, ale i kreditní karty a kontokorenty. Banky nebude zajímat, zda je využíváte. Do systému se automaticky vkládá maximální možná splátka u každé takové služby. Vlastníte-li například dvě kreditní karty ve výši 50 tisíc korun a u svého účtu máte sjednaný kontokorent na stejnou částku, vaše výdaje to rapidně zvýší.
Za třetí: Zkontrolujete si platební historii
Úvěrové osobní skóre ovlivňuje i platební morálka, která se týká splácení úvěrů v minulosti. Ve prospěch žadatele hraje dosavadní bezproblémové splácení půjček. Velký černý “puntík” naopak získají ti, kteří půjčky hradili se zpožděním či dokonce vůbec. Se zamítnutou žádostí skončí žadatel, na jehož jméno je stále evidován jedna či více neuhrazených pohledávek.
To, jak si stojíte, zjistíte snadno. V ČR fungují dokonce tři registry dlužníků (SOLUS, BRKI a NRKI), kde lze požádat o výpis. Pokud objevíte zapomenutý “vroubek”, dluh ihned uhraďte a požádejte příslušný registr o rychlý výmaz z rejstříku.
Za čtvrté: Vylepšete si kreditní skóre
Na základě výše uvedených kroků byste měli zjistit, jak si na tom stojíte, případně se zbavíte starých a zapomenutých dluhů. Svoje osobní skóre však můžete “upgradovat” o level výše. Jednoduše doplaťte, je-li to nutné, a zrušte všechny kreditní karty a nebojte se snížit limit u svého kontokorentu.
Tím své výdaje snížíte o další poměrně podstatnou částky a v očích banky budete vypadat mnohem perspektivněji. Pokut na finanční rezervě v podobě kreditních karet trváte, můžete si je znovu sjednat po vyřízení půjčky.
Za páté: Připravte si nezbytné dokumenty
Jakmile je vaše osobní finanční skóre čisté jako čerstvě napadaný sníh, můžete přejít k věci. Předtím než začnete vyplňovat žádost o bankovní půjčku, si nachystejte doklady. Potřebovat budete s největší pravděpodobností dva osobní doklady a potvrzení o trvalém příjmu.
V prvním případě se ujistěte, že používáte platné osobní doklady. Občas se totiž stane, že si člověk nevšimne prošlé platnosti po dobu několika měsíců i let. V případě druhém požádejte svého zaměstnavatele o zvýšení platu, a poté o vystavení potvrzení příjmu. OSVČ si připraví daňové přiznání obvykle za dvě poslední zdaňovací období.