Konsolidace pro problémové klienty jako řešení finanční krize

Konsolidace pro problémové klienty nabízí šanci na sloučení drahých a nevýhodných půjček i lidem, kteří mají z minulosti zápis v registrech dlužníků nebo vydělávají méně.

Zejména banky se s „neplatiči“ obvykle ani nebaví, kdežto nebankovní společnosti posuzují situaci žadatelů individuálně. I s horší bonitou může být konsolidace pro problémové klienty reálná. Je však třeba počítat s tím, že si její poskytovatel řekne výměnou o vyšší úrok a RPSN.

Jak vysoká může být konsolidace pro problémové klienty

Tohle nelze s jistotou říci, neboť to závisí na vaší celkové situaci. Například když je zápis v registru starý a dnes již máte stabilní příjem, vše platíte včas, a své finance máte celkově pod kontrolou, může konsolidace pro problémové klienty dosahovat klidně až milionu korun. Jestli se ale jedná o novou záležitost, budou částky nižší. Některé úvěrové společnosti půjčí nejvýše 100 tisíc, jiné čtvrt milionu.

Někdy je třeba zástava nebo ručitel

Pokud se nebude oslovenému poskytovateli něco zdát, žádost o konsolidaci pro problémové klienty rovnou zamítne. Chce mít jistotu, že o své peníze nepřijde.

Zejména při žádosti o vyšší částku proto někteří vyžadují, abyste půjčku zajistili nemovitostí (bytem, domem či pozemkem), což ale nebývá u částek do milionu výhodné.

Situaci může nicméně zachránit ručitel, tedy někdo s dobrou bonitou, který by za vás konsolidaci splácel v případě, že byste to vy nezvládali.

Úroky a RPSN u konsolidace pro problémové klienty

Výše obou ukazatelů se odvíjí od toho, jak velké jsou vaše prohřešky, a kdy k nim došlo, případně zda stále trvají. Jestliže k nim došlo někdy dříve a dnes už máte finance pod kontrolou, nemusí jít o velký problém. Nicméně si úvěrové společnosti řeknou o vyšší úrok a poplatky.

V případě úrokové sazby může jít o 3 až 5 % navíc. Jestliže je zápis v registru „čerstvý“, dostanete i vyšší úrok. Pokud jde o RPSN, počítejte s rozdílem zhruba 2 % oproti úrokům (např. když budou úroky 8,99 %, RPSN dosáhne na 10,99 %).

Jaké půjčky je možné sloučit do jedné

Naprostá většina poskytovatelů nabízí sloučení různých druhů úvěrů bez ohledu na typ poskytovatele. Do konsolidace pro problémové klienty lze zahrnout klasické spotřebitelské půjčky, revolvingové úvěry, kontokorenty, kreditní karty, někdy i splátkové prodeje a leasing na auto. Sloučit ale nelze hypotéku či jiný účelový úvěr na nemovitosti.

Kdo konsolidace pro problémové klienty poskytuje

Vše závisí na vyhodnocení poskytovatelů, zda jsou ochotni a schopni podstoupit vyšší riziko. Menší šance je u bankovních domů, které bývají při posuzování přísnější. 

Pomocnou ruku spíše nabídnou některé nebankovní společnosti. I ty ale žadatele vyhodnocují a za jistých okolností nemusí konsolidaci pro problémové klienty schválit. Nejmenší šanci mají osoby v exekuci a insolvenci.