Všechny dostupné způsoby, jak získat půjčku, když potřebujete nutně peníze
Žít na dluh je normální. Dle statistik minimálně jednu půjčku splácí každý druhý Čech. Díky půjčkám můžeme bydlet ve vlastním, pořídit vybavení do domácnosti nebo auto. Prostě si koupit cokoliv, na co si nevydělají nebo neušetří. Otázka nezní ani tak, zda si půjčit, ale kde peníze získat.
Samozřejmě by se tak mělo dít vždy v souladu se zásadami bezpečného a zodpovědného půjčování. Ty jsou založené na třech zásadních bodech a to výběr poctivého poskytovatele půjček, důkladné zvážení osobní finanční situace a účel půjčky.
Než vám předložíme různé možnosti půjčení peněz, připomeňme si alespoň krátce, proč se vyhýbat riskantním půjčkam.
Zodpovědná versus riskantní půjčka
Půjčovat bychom si měli na věci a služby přinášející dlouhodobý užitek či dokonce i výdělek. Prospěch by měl trvat déle než splácení půjčky. Odolat bychom naopak měli půjčkám třeba na drobnou elektroniku a služby, které slibují pouze krátkodobou radost a potěšení.
Je rozdíl, zda usilujete o půjčku na notebook či exotickou dovolenou v luxusním resortu. Cena vyjde zhruba na stejno, ale zatímco notebook vám bude sloužit několik let, vzpomínky na dovolenou rychle vyblednou. To samé platí pro půjčky na drahé mobilní telefony nebo drahé vánoční dárky.
Splácení půjčky nevybledne nikdy. Před každou půjčkou promyslete, zda není rozumnější se uskrovnit a na vybranou věc šetřit. Máte-li jasno, shrnuli jsme pro vás všechny způsoby, kde všude si lze půjčit.
Půjčky v rodině, od přátel či zaměstnavatele
Než se obrátíte na nějakou oficiální finanční instituci, zvažte, zda o půjčku nepožádat rodinu nebo někoho ze svých blízkých přátel, případně zaměstnavatele.
Tyto půjčky mívají opravdu výhodné podmínky. Rodina, ani přátelé obvykle nepožadují úrok či jiné poplatky. Zaměstnavatelé zase svým zaměstnancům nabízí půjčky s nízkým úrokem.
Zejména půjčky v rodině a mezi přáteli nemívají nejlepší pověst, protože se stávají častou příčinou rozpadu dlouholetých vztahů. Nechcete-li toto riskovat, trvejte na sepsání písemné smlouvy a hlavně půjčku splaťte dle domluvy.
Jsou bankovní půjčky stále výhodnější?
Standardními poskytovateli finančních půjček jsou banky, které nabízí hned několik různých typů úvěrů. Při výběru vhodného produktu je třeba brát v potaz, kolik si potřebujete půjčit a na co, a podle toho zvolit nejvhodnější typ půjčky.
Nákupy na splátky
Vybrané druhy zboží lze koupit na splátky. Prodejce musí nákup na splátky podporovat a kupující zase musí splňovat požadované podmínky týkající se jeho úvěruschopnosti. Půjčky obvykle poskytuje některá z českých bank, která má s obchodníkem uzavřenou dohodu.
Kontokorent k bankovnímu účtu
Jako finanční rezervu si lze k bankovnímu účtu sjednat kontokorent, který banky nabízí až do několikanásobné výše platu. Hodí se jako rychlá finanční rezerva, peníze totiž máte kdykoliv k dispozici. Pozor však na dlouhodobý “pobyt v minusu”. Banky si totiž za využívání kontokorentu účtují nemalý úrok kolem 20 %.
Kreditní karty
Rovněž kreditní karty umožňují opakované čerpání a splácení peněz. Nevyžadují bankovní účet a kreditku si tak lze vyřídit u několik bankovních společností naráz. Také zde počítejte s vyšším úrokem přes 20 %, a proto kreditku používejte s rozmyslem.
Spotřebitelská půjčka
Kontokorent a kreditní karty se hodí především jako finanční záloha a na krátkodobé platby. U věcí s delší dobou splácení, jako je například nákup vybavení a spotřebičů do domácnosti nebo auta, je vždy výhodnější spotřebitelská půjčka hlavně, co se úrokových sazeb týká.
Nabídka spotřebitelských půjček je pestrá. Kromě úrokové sazby je však důležité sledovat RPSN neboli roční procentní úrokovou sazbu, které do výpočtu zahrnuje veškeré náklady spojené s půjčkou. Vyplatí se také sledovat akce a bonusy, které banky k půjčkám nabízí.
Jak se změnily nebankovní půjčky a jaké produkty dnes nabízí
Třetí na seznamu jsou nebankovní půjčky, které si za poslední roky hodně vylepšily pověst a parametry se stále více blíží k bankovním půjčkám. Většinu z nich lze s čistým svědomím považovat za bezpečné a spolehlivé a stejně jako u bankovních půjček, je z čeho vybírat.
Změnu přinesla novela zákona o spotřebitelském úvěru z prosince 2016, která zpřísnila podmínky. Nebankovní půjčky od té doby nesmí nabízet jen tak někdo. Všichni nebankovní poskytovatelé jsou navíc pod kontrolou ČNB stejně jako banky.
Kreditní karty
Kreditní karty od nebankovních společností mívají podobné parametry i podmínky, tedy také stejný risk při lehkomyslném a nezodpovědném užívání. Jako dlouhodobá půjčka se vždy prodraží.
Spotřebitelské půjčky a hypotéky
V nabídce nebankovních společností najdete spotřebitelské půjčky, ale i hypotéky, které lze použít nejen na koupi nemovitosti, ale v podstatě na cokoliv. Typickým představitelem je neúčelová Americká hypotéka. U půjček na vyšší částky pečlivě zvažte, zda jste schopni ji po celou dobu splácet, aniž by vás splácení zásadně ohrožovalo.
Rychlé půjčky a Mikropůjčky
Poměrně velké riziko představují oblíbené mikropůjčky a rychlé půjčky. Tyto půjčky najdete výhradě v nabídkách nebankovních společností, které je prezentují jako menší půjčky pro každého.
Hlavní výhodou je jednoduché, rychlé a online vyřízení. Peníze můžete mít na svém účtu za pár minut. Nevýhodou jsou mnohem vyšší úroky a sankce za nesplácení. Tyto půjčky se hodí pouze jako řešení krátkodobé finanční nouze a problémů, například na zaplacení různých závazků, nedoplatků a účtu, které nepočkají do výplaty.
Půjčky mezi lidmi. O co se jedná?
Vedle bankovních a nebankovních půjček existuje ještě jedna zajímavá možnost, jak získat peníze. Jedná se o půjčky mezi lidmi z anglického názvu peer to peer půjčky, zkráceně jen P2P půjčky.
Půjčky si mezi sebou poptávající a investoři nedomlouvají na přímo, ale zprostředkovávají je speciální platformy, které zajišťují veškerou administrativu a právní servis. Pro poptávající P2P půjčky znamenají další možnost, jak získat půjčku, neuspějí-li u bank ani nebankovních společností.
Zajímavé jsou ale nejen pro lidi, kteří peníze shání, ale i pro ty, kteří peníze mají. Ti zde totiž peníze mohou investovat.