Hypotéka bez základu
Hypotéka LTV je jedním z parametrů, který vás při vyřizování úvěru zajímá. LTV (loan to value) by se dal přeložit jako úvěr k hodnotě. Jinými slovy jde o poměr mezi výší hypotečního úvěru a zástavní cenou nemovitosti. Je vyjádřen v procentech a obvyklá maximální hodnota je 80 %. Hypotéka bez základu je méně obvyklou variantou.
Ve většině případů je třeba mít k dispozici 20 % z ceny nemovitosti. U hypotéky LTV 90 % je to jen 10 %. Při současných tržních cenách nemovitostí se však stále jedná o nezanedbatelnou částku. Naštěstí existuje několik možností, jak přece jen získat hypotéku bez základu.
Jak získat hypotéku bez základu
Aby vám banka půjčila celou hodnotu nemovitosti, máte možnost ručení další nemovitostí. U hypotéky s 80 % LTV lze ručit pouze kupovanou nemovitostí. V případě 100% hypotéky musíte zastavit i další nemovitost, kterou vlastníte vy nebo někdo z vašich blízkých.
Další možností je bankovní půjčka. Pokud však žádáte o klasický úvěr, tak vám banka nemusí vyhovět, protože jsou zde omezení pro celkovou výši půjček. O všem rozhoduje DTI limit neboli poměr dluhu k hrubému měsíčnímu příjmu. Lze sjednat také nebankovní půjčku nebo si peníze vypůjčit od příbuzných.
Nevýhody hypotéky bez základu
Hypotéka bez základu vytrhne trn z paty lidem bez vlastních úspor, nebo těm, kteří mají momentálně vázány všechny volné prostředky. Na druhou stranu má svá negativa, která nemůžeme opomenout. Hypotéka sama o sobě představuje velké zadlužení a půjčka na překlenutí může být dalším citelným zásahem do rozpočtu.
Pokud zastavíte další nemovitost, tak se na ni bude vztahovat zástavní právo po celou dobu splácení nově pořizované nemovitosti. To je poněkud svazující, budete-li chtít zastavený dům v budoucnu prodat nebo s ním jakkoliv dále nakládat.