P2P půjčka Fingood: Česká platforma pro investice do podnikatelských úvěrů
Česká platforma Fingood umožňuje zájemcům investovat do zajímavých podnikatelských projektů. Investuje se pouze do zajištěných firemních půjček. Jaké zhodnocení se tu dá čekat a na jak dlouho se investuje? Kolik Fingood stojí, kam chodí splátky a kdo má nárok na firemní vouchery? Odpovědi naleznete v článku.
Co je Fingood a kdo si zde může půjčit
Fingood je český projekt fungující na principu P2B platformy (people-to-business), skrze níž mohou běžní lidé nebo firmy půjčit své volné prostředky jiným firmám, které potřebují finance na rozvoj či expanzi podnikání, na nákup vybavení či zásob nebo na výstavbu či rekonstrukci nemovitosti, která je součástí jejich podnikání. Každá půjčka na Fingood je zajištěná.
Firmy tu mohou získat levnější půjčku než od většiny bank, a poté je využijí pro plánovaný a ze strany Fingood schválený projekt. Platforma klade důraz na individuální přístup k žádostem. Jde v podstatě o stejný crowdfundingový princip jako P2P, ale místo spotřebitelům zprostředkovávají půjčky firmám – konkrétně českým firmám.
Fingood je ryze česká půjčková platforma
Za založením platformy Fingood stojí Vít Endler a Tomáš Pešek. Sídlí na Praze 5 v budově Impact Hub, u ČNB je registrována jako poskytovatel platebních služeb malého rozsahu. Zaměstnává vlastní tým analytiků, který se věnuje prověřování žadatelů o obchodní úvěr. Díky tomu se na stránky Fingood dostanou pouze firmy a projekty, u nichž je riziko nesplácení a následné insolvence co nejnižší.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Co jsou P2P půjčky: Jak fungují a vyplatí se vůbec?
Jaké čekat u Fingood zhodnocení a kdo tu může investovat
Investorem se může stát kdokoliv, kdo má volné peníze. Výhodou je české prostředí. Fingood dovoluje investovat už od 1 000 Kč. Investice je realizována až tehdy, když se firmě sejde dostatek nabídek od investorů.
Pokud se peníze nepodaří nashromáždit do stanoveného data, investice není realizována a je zrušena. Investor poté musí najít nový projekt, do něhož bude ochoten své finance vložit.
Zhodnocení se pohybuje mezi 7 a 12 %. Splátky mohou být balonové nebo anuitní, což znamená dvě různá zhodnocení při stejných úrocích. Na platformě najdete online kalkulačku, a ta vám přesnou výši zhodnocení spočítá.
Kolik stojí investice u Fingood
Investování u Fingood je spojeno s poplatkem, který se však pojí pouze se zhodnocením. Takže dokud žádné zhodnocení nedorazí, investor nic neplatí. Fingood si strhává 9 % ze zhodnocení. Jiné poplatky vyžadovány nejsou.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: P2P půjčka Mintos: Co to je, jak to funguje a je to bezpečné?
Jak probíhá u Fingood registrace
Samotná registrace je snadná. Potřebovat budete dva doklady totožnosti a bankovní účet, který bude s vaším profilem na Fingood provázán. Z neregistrovaného účtu peníze do investic posílat nelze. Vlastnictví účtu potvrdíte ověřovací platbou 1 Kč. Nakonec podepíšete komisionářskou smlouvu o investování a registrace je hotová.
Jak začít investovat a kam budou chodit peníze ze splátek
Samotné investování je snadné. Stačí vybrat projekt, do něhož chcete investovat, a zvolit částku, již si přejte investovat. Vyčkáte na potvrzení ze strany platformy o tom, že peníze na půjčku byly dány do kupy. Nakonec budete vyzváni, abyste převedli peníze podle pokynů od Fingood.
První splátka dorazí nejpozději 2 měsíce od odeslání peněz na bankovní účet investora. Díky tomu odpadají starosti o peníze, které by ležely v elektronické peněžence. Toto řešení je pro investory velmi pohodlné.
Jak se Fingood staví k vymáhání nesplácených půjček
Fingood monitoruje všechny firmy, kterým poskytli půjčku. I tak se samozřejmě může stát, že firma přeruší splácení nebo přestane splácet. To je riziko každé investice v oblasti P2P a P2B půjček. Podíl nesplácených půjček udržují na 3 % ze všech realizovaných úvěrů.
Jakmile k takové situaci dojde, Fingood přistoupí k zabavení majetku, který byl za účelem získání úvěru zastaven. Následně dochází k jeho prodeji a k vyplacení zúčastněných investorů. Pokud bylo zajištění provedeno formou směnky, přistupuje platforma k soudnímu vymáhání a k exekuci.
NÁŠ TIP: Porovnejte si nejlepší půjčku na trhu a vyberte si tu nejvýhodnější.
Výhody a nevýhody investování v Fingood
Fingood vznikl na dvou základních myšlenkách a to přiblížit Čechům zajímavé zajištěné investice a umožnit tím podporu vybrané regionální či dokonce lokální firmy.
Výhody investování skrze Fingood:
- investor sám volí, do jakého projektu peníze vloží
- splátky chodí rovnou na bankovní účet
- zajímavé zhodnocení
- nižší riziko díky zajištění úvěru
- česká platforma a podpora českých firem
- investice od 1 000 Kč (lze považovat i za nevýhodu)
Nevýhody investování skrze Fingood:
- poplatek 9 % ze zhodnocení
- nejkratší investice trvá 12 měsíců – a nelze z ní odejít dříve
- chybí sekundární trh
- nelze investovat automaticky, jen manuálně
- pokud projekt nenasbírá dost peněz, je nutné vybrat jiný
- málo investičních příležitostí (ve srovnání se zahraničními platformami)
Jak se dostanete k investovaným penězům, když je potřebujete dříve?
Bohužel zatím nijak. Sekundární trh tady ještě nebyl zprovozněn, ale platforma ho plánuje v nejbližší budoucnosti. Na druhou stranu trvají půjčky mnohem kratší dobu než ty spotřebitelské.
Investoři mohou získat vouchery nebo slevové kupony od firem, které zafinancují
Některé firmy dokonce darují svým investorům slevu na sortiment. Není to sice pravidlem, ale ani velkou výjimkou. Investoři tak mohou mít zajímavou výhodu a zpestřené investování.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: P2P půjčka Nibble: Co to je, jak to funguje a je to bezpečné?