Hypotéka pro podnikatele
Hypotéka pro podnikatele se dělí na klasickou hypotéku, kterou si podnikatel sjednává za účelem koupě vlastní nemovitosti. Další možností je koupě nemovitosti určené k podnikání. Při sjednávání úvěru si každá banka stanovuje své vlastní podmínky, podnikatelé jsou povinni dokládat také své příjmy. Postup a sledované parametry se však poněkud liší.
Jak získat hypotéku
Banka si prověří nejen váš příjem, ale také celé podnikání. Základním předpokladem získání hypotéky je úspěšnost podnikání. To nesmí být ztrátové. Pokud nejste schopni vydělat dostatek peněz na své vlastní příjmy, tak pravděpodobně nebudete vhodní kandidáti na půjčku.
V dalším kroku si banka prověří nedoplatky zdravotního a sociálního pojištění. A ověří si také základ daně, vyšší základ daně znamená vyšší výdělek. V tomto případě vypadají lépe skutečné výdaje oproti těm paušálním, přestože ve skutečnosti to může být naopak.
Některé banky jsou schopné poskytnout úvěr i na základě výpisů z účtu. Děje se to zejména u svobodných povolání. Dejte si však pozor na výši LTV (poměr hodnoty úvěru a ceny nemovitosti). V tomto případě možná dosáhnete na hypotéku s nižším LTV a rozdíl si budete muset doplatit sami. Pokud hotovost nemáte, tak ji lze získat bankovní půjčkou, nebankovní půjčkou nebo získat hypotéku bez základu díky ručení jinými nemovitostmi.
Hypotéka na podnikání
Hypotékou na podnikání rozumíme investici do nemovitosti, která slouží k zisku peněz (dílna, kancelářské prostory, ordinace). Podnikatelskou hypotéku neposkytují všechny banky a jejich podmínky se mohou výrazně lišit. Rozdíl je v hodnotě LTV, době splatnosti i výši úvěru. Zatímco někde vám půjčí maximálně 5 milionů, jinde máte volnou ruku.