Konsolidace pro každého: Kdo ji může využít a jaké podmínky musí splnit?
Když rodinný rozpočet zatěžuje splácení dvou a více půjček, nemusí to být snadné. Obzvláště má-li každá jinou splatnost a rozdílné podmínky, které jsou s každým dalším závazkem horší a nevýhodnější.
K tomu, abyste dosáhli na lepší podmínky, slouží konsolidace půjček. Pokud splníte podmínky, pomůže vám snížit dluhové zatížení. Sloučit přitom lze většinu úvěrů, omezená bývá výše horní hranice konsolidace.
Jaké typy půjček lze sloučit do jedné
Co banka nebo úvěrová společnost, to jiná pravidla. Obvykle všechny umožní spojit klasické půjčky, kreditní karty, kontokorenty a revolvingové úvěry. Pouze některé z nich jsou ochotné do konsolidace zahrnout drahé mikropůjčky, splátkový prodej a leasing.
Do konsolidace nelze zahrnout hypotéky a to kvůli jejich výši. Nikdo neposkytne konsolidaci v řádech milionů, vzhledem k limitům lze sloučit třeba posledních 500 tisíc. K tomu slouží refinancování.
Co je konsolidace pro každého
Označení je trochu nepřesné, neboť nikdo nemůže slíbit, že je ten či onen produkt vhodný pro všechny. Není. Vždy to záleží na vaší celkově finanční a životní situaci, od níž se odvíjí nabídka úvěrových společností.
Konsolidace pro každého není reálná. To, že někdo sloučil půjčky vašemu sousedovi není zárukou, že budete stejně úspěšní. Je ale také možné, že dostanete mnohem lepší podmínky, protože jste bonitnější.
Do jakého limitu je možné půjčky sloučit
Jedním z dalších důvodů, proč není konsolidace pro každého, jsou omezení ze strany úvěrových společností.
Ty totiž nejčastěji nabízí sloučení půjček do 500 000 Kč, zatímco banky nabízí až dvojnásobný limit. Ve výjimečných případech se setkáte s konsolidací až do 2,5 milionu korun bez zajištění.
Na to ale potřebujete dostatečné příjmy a nejlépe také spolužadatele či alespoň ručitele.
Kde o konsolidaci žádat, a kde raději ne
Porovnejte si více nabídek online, ale nikdy se neobracejte na více společností naráz. Vyberte si jednu společnost, na kterou se obrátíte. Jinak by mohlo dojít k vašemu předlužení, což by znamenalo automatické zamítání.
U banky obvykle získáte nižší úroky i RPSN. Se zápisem v registru dlužníků však nepochodíte. V takovém případě lze získat půjčku u nebankovní společnosti, které jsou ochotny podstoupit vyšší riziko a zajímá je, z jakého důvodu jste se do evidence dlužníků dostali. Pokud se jedná o starší zápis, nemusí vám způsobit potíže.
S čím je třeba počítat, než požádáte o konsolidaci
Pozor si dávejte na podmínky týkající se předčasného splácení a dobře si spočítejte, zda se vám konsolidace vašich půjček opravdu vyplatí.
Poskytovatelé mají ze zákona nárok na úhradu sankce ve výši 0,5 až 1 % z předčasně splacené půjčky nebo ze zbytku jistiny. Obvykle jde o menší částku, než kolik vám konsolidace ušetří. Ve většině případů se tedy konsolidace vyplatí.