Půjčka na bydlení a vše o ní【listopad 2024】
Splnit si sen o vlastním bydlení se v posledních letech stává stále méně dostupným. Právě proto se stále více lidí obrací na banky a nebankovní společnosti se žádostí o půjčku na bydlení, která může mít různou podobu. Jak půjčka na bydlení funguje a co od ní můžete očekávat?
Půjčka na bydlení Co je půjčka na bydlení?
Půjčka na bydlení je úvěr určený na koupi, případně rekonstrukci nemovitosti. Jedna se o standardně o účelový úvěr, takzvanou hypotéku, sehnat lze ale i bezúčelový typ hypotéky. Dle poskytovatele může jít o bankovní nebo nebankovní půjčku na bydlení.
Co znamená na bydlení?
Tento typ úvěru je primárně určen k pořízení nemovitosti nebo jejím úpravám. Banky nabízí klasické hypotéky, tedy účelovou půjčku na bydlení. Žadatel musí sdělit poskytovateli účel sjednaného úvěru a doložit jej.
Banky se také řídí podmínkami České národní banky, která mimo jiné stanovuje, že půjčka na bydlení je dostupnější zájemcům ve věku do 36 let. Existují i neúčelové půjčky na bydlení od nebankovních společností. Půjčku lze využít na cokoliv, k zajištění musí být ale vždy využitá nějaká nemovitost.
Kdo půjčku na bydlení poskytuje?
Půjčka na bydlení od banky je dostupná žadatelům s vysokou bonitou a stabilními příjmy. Půjčka na bydlení vyžaduje zajištění úvěru v podobě zástavního práva. K zajištění se používá kupovaná, vlastní nebo cizí nemovitost. Zájemce však musí mít právo s danou nemovitosti disponovat.
Pro koho je půjčka na bydlení vhodná?
Půjčka na bydlení je určena lidem, kteří plánují nákup vlastní nemovitosti či rekonstrukce stávajícího bydlení. Nebankovní půjčka na bydlení je vhodná pro klienty s nižší bonitou a příjmy. Pro klienty s vyšší bonitou je výhodnější sáhnout po bankovní hypotéce, s níž získají výhodnější podmínky, včetně nižší úrokové sazby a RPSN.
Výhody půjčky na bydlení
✅ možnost částečného vyřízení online
✅ půjčka v řadu několika milionů korun
✅ nebankovní půjčka vhodná i pro méně movité klienty
✅značná flexibilita při stanovení parametrů úvěru
✅ nižší úrokové sazby, RPSN a poplatky oproti klasickému úvěru
Nevýhody půjčky na bydlení
❌ nutnost ručit nemovitostí
❌ dlouhá doba splácení – až 30 let
❌ náročná administrativa spojená s velkým množstvím dokladů
❌ vysoké riziko nesplácení
Jak získat půjčku na bydlení ✅
Hypotéka představuje dlouhodobý závazek, jehož výběr byste v žádném případě neměli podcenit. S bezpečným výběrem vám pomůže půjčka na bydlení kalkulačka či online srovnávač půjček nabízející nezávislé porovnání hypoték zdarma. Výhodná půjčka na bydlení se vyznačuje nízkým úrokem a RPSN a transparentními podmínkami.
Sjednání úvěru probíhá déle než u klasické půjčky. Po podání online žádosti se na vás poskytovatel obrátí s konkrétní nabídkou, přičemž po vás bude požadovat různé dokumenty spojené s vaší finanční situací, zaměstnáním i vámi vyhlédnutou nemovitostí. Nevyhnete se ani důslednému ověření vašich příjmů.
Kde získat půjčku na bydlení
Půjčka na bydlení je dostupná u bank i nebankovních společností. Právě proto se vyplatí obrátit na ověřeného zprostředkovatele, který vám pomůže vybrat ideální hypotéku na míru bez ohledu na to, zda je vaším cílem bankovní či nebankovní půjčka na bydlení.
Na co dávat pozor u půjčky na bydlení
I nejlepší půjčka na bydlení může mít háčky, na které byste si měli dát velký pozor. Většina odborníků upozorňuje na to, že výhodná půjčka na bydlení nedisponuje pouze nízkou úrokovou sazbou, ale především nízkým RPSN. Nejlevnější půjčka na bydlení je zatížená jen minimálními poplatky za poskytnutí a následnou správu.
Co bude potřeba doložit?
Poskytovatel bude požadovat celou řadu osobních dokladů a dalších dokumentů, s jejichž pomocí doložíte výši svého příjmu i účel půjčky na bydlení. U neúčelové půjčky na bydlení by vám mělo stačit doložit:
- dva doklady totožnosti
- potvrzení o výši příjmu,
- vlastní bankovní účet
- zástavní práva k nemovitosti
Často kladené otázky
❓ Co je to půjčka na bydlení?
Půjčka na bydlení je specifický úvěr, který můžete využít ke koupi či rekonstrukci bydlení.
❓ Jaký je rozdíl mezi půjčkou a hypotékou?
Hypotéka je účelová půjčka vyžadující zástavu nemovitosti. U klasických půjček není nutné ručit movitým či nemovitým majetkem, ani není nutné dokládat účel půjčky.
❓ Kde si vzít půjčku?
Půjčku na bydlení si můžete sjednat jak u banky i nebankovní společnosti. Dopředu ale musíte počítat s rozdílnými podmínkami mezi oběma typy úvěrů.
❓ Kde je nejlepší hypotéka?
Nejvýhodnější hypoteční úvěry nabízí banky, které jsou schopné poskytnout úvěr s nízkou úrokovou sazbou. Vyžadují ale vysokou bonitu, a tak jsou bankovní půjčky na bydlení méně dostupné.
❓Jakým způsobem lze doložit výši příjmu?
Požadováno může být potvrzení přímo od zaměstnavatele nebo daňové přiznání za jedno až dvě poslední zdaňovací období.
❓Je tato půjčka také pro důchodce?
Ne, pokud důchodce nemám opravdu nadstandardní příjmy.
❓Za jak dlouho budu mít peníze k dispozici?
Vyřízení půjčky na bydlení standardně trvá několik dní až týdnů.
❓Mohu si půjčku převzít v hotovosti?
Ne. Půjčky na bydlení u ověřených společností jsou poskytovány pouze na vlastní bankovní účet.
❓Co dělat, když vám banka na bydlení nepůjčí?
Pokud nesplňujete podmínky pro poskytnutí bankovní hypotéky, banka vaši žádost o půjčku zamítne. Nejčastějším důvodem je nízká bonita a příjem nebo negativní záznam v registru dlužníků. V takovém případě se můžete obrátit na nebankovní poskytovatele, kteří mívají na žadatele mírnější podmínky.
❓Co mám dělat, když nemám peníze na další splátku hypotéky?
Pokud se vám nedostává peněz na uhrazení pravidelné hypoteční splátky, co nejdříve o tom informujte svého věřitele. Snažte se najít řešení akceptovatelné pro obě strany. Může jím být upravený splátkový kalendář, snížení či odložení splátek. Problémy řešte co nejdříve.
Mohlo by vás zajímat
-
Credit123
Credit123 Naše hodnocení
-
Konsolidace mBank
Konsolidace mBank Naše hodnocení mBank se prezentuje jako moderní banka, která svým klientům nabízí veškeré výhody od vzdáleného ovládání svých peněz až po nulové poplatky u úvěrových produktů. Pozitivně tedy hodnotíme bezplatné poskytnutí a správu půjčky. O konsolidace je doporučeno žádat online, je ale možné i zajít na pobočku osobně nebo zavolat na mLinku. Pozor…
-
Konsolidace UniCredit Bank
Konsolidace UniCredit Bank Naše hodnocení U UniCredit konsolidace pozitivně hodnotíme profesionální přístup a důraz na osobní setkání, na kterém je zákazníkovi důkladně představena půjčka. Negativně hodnotíme poplatek 1 500 Kč, který si banka účtuje za poskytnutí půjčky. V době, kdy většina bankovních i nebankovních institucí od podobných poplatků upouští, se jedná o přežitek. Může to…
-
Konsolidace Sberbank
Konsolidace Sberbank Naše hodnocení Rozhodnutí odejmout Sberbank CZ bankovní licenci ze strany České národní banky nabylo právní moci 30. dubna 2022. Sberbank CZ nesmí přijímat vklady, nabízet úvěry a vykonávat další činnosti s výjimkou úkonů nezbytných k vypořádání pohledávek a závazků. Důvodem se stala skutečnost, že Sberbank nebyla od 25. února 2022 schopna plnit závazky…
-
Konsolidace Provident
Konsolidace Provident Naše hodnocení Ve prospěch nebankovní půjčky Provident hovoří zejména dlouhá tradice a klienti, kteří ji od roku 1997 využili. Jedná se o prověřeného a spolehlivého poskytovatele úvěrů v Česku i Evropě. Nicméně je třeba ke službám Providentu přistupovat velmi obezřetně. Nejedná se o žádné podvodníky, ale nabízí půjčky s vysokými úrokovými sazbami přesahující…
-
Konsolidace Raiffeisenbank
Konsolidace Raiffeisenbank Naše hodnocení Raiffeisenbank je důvěryhodná banka, která v ČR působí téměř tři desítky let. Platí to i pro půjčky, které hodnotíme jako férové a srozumitelné. Zájemce je dopředu informován o všech podmínkách, které se k půjčce vztahují. Pozitivně hodnotíme absenci poplatků, které si některé společnosti účtují za poskytnutí či vedení půjčky. Problém pro…