Nový rok 2025 je za dveřmi. S každým novým rokem se pojí různá předsevzetí, která se často týkají změny životního stylu. Do tohoto článku jsem vybral 10 nejdůležitějších bodů týkajících se hospodaření s penězi, které bude nejen v příštím roce dobré dodržovat.
1. Začněte u sebe – analyzujte svou situaci
Pokud si chceme stabilizovat rodinný rozpočet a tak s ním i efektivněji nakládat, bude potřeba provést analýzu vlastních příjmů a výdajů. V ideálním případě by měl rodinný rozpočet tvořit přebytek, tedy celkové příjmy by měly převyšovat celkové výdaje. Náklady by pak měly být rozděleny na tři části. Největší podíl (50 %) by měly tvořit nutné výdaje, které se skládají z účtů za potraviny, energie a bydlení. Dalších 30 % by mělo náležet výdajům na volnočasové aktivity a zbývajících 20 % na úspory a investice.
2. Zaveďte mikroúspory – šetřete na tom, co se dá
Když už víte, jak ideálně rozdělit rodinný rozpočet, začněte co nejdůkladněji strategii kopírovat. Při plnění domácího rozpočtu se určitě nevyhýbejte mikroúsporám. Co se těmito úsporami myslí? Jsou to například kávy v kavárně nebo fast food stravování. Zkuste si místo těchto výdajů připravit kávu doma a zaručeně ušetříte.
3. Zkonsolidujte si nevýhodné půjčky
Dalším důležitým krokem při správném hospodaření s penězi je zbytečně přeplácet na drahých půjčkách. Zjistěte si možnosti konsolidace úvěrů a ušetřete nejen na úrocích, ale také na poplatcích, které si banky a nebankovní instituce účtují. Navíc díky možnosti přizpůsobení si výše splátek dostanete lepší výchozí situaci do řízení výdajů ve vašem rozpočtu.
4. Omezte impulzivní nákupy
Obchodní řetězce nás motivují, abychom utráceli co nejvíce. Mějte silnou vůli, buďte vůči jejich praktikám odolní a vyhněte se nákupům věcí, které nutně nepotřebujete. V období před Vánoci to platí dvojnásob.
5. Stanovte si finanční cíle
Je vaším cílem tvorba krátkodobé finanční rezervy nebo tvorba dodatečného příjmu z investic? Rozhodněte se. Určitě stojí za to mít ve směřování svých osobních nebo rodinných financí jasno. Jen tak dokážete vytěžit ze svého záměru nejvíce. Říká se, že i cesta je cíl, avšak v oblasti financí to úplně nemusí platit.
6. Budujte rezervu na nahodilé události
Ať už je váš finanční cíl jakýkoliv, určitě by měl obsahovat finanční rezervu na nahodilé události. Obecně se uvádí doporučená rezerva ve výši šestinásobku měsíčních výdajů. Myslím si, že pokud budete mít 1-1,5násobek měsíčních výdajů v hotovosti, neuděláte chybu a budete mít zase o něco klidnější spaní.
7. Najděte možnost zvýšení příjmů
Vaše měsíční mzda ze zaměstnání nemusí být jediným příjmem, který vám do domácnosti plyne. Pokud vám příjmy ze zaměstnání nestačí, omezte výdaje nebo se porozhlédněte po malém přivýdělku. Nemusí se hned jednat o podnikání, ale třeba o přesčasy nebo o zaměstnání na zkrácený úvazek někde jinde. Přivydělávat si bude sice časově náročné, ale může vám to pomoct ke krátkodobému překonání finančně složitého období.
8. Vzdělávejte se o investování
Zcela zdarma a z pohodlí domova se můžete začít vzdělávat o investování. Internet dnes umožňuje přístup k nepřebernému množství informací, které jsou dostupné komukoliv například na YouTube nebo ve formě článků na blozích s investiční tématikou. Začněte ještě dnes a udělejte něco užitečného pro své budoucí já.
9. Začněte investovat
Zůstat u teorie nestačí. Nejvíce se naučíte praxí. Pronikněte do investičního světa s nějakou z mnoha dostupných investičních platforem a založte si své první investiční portfolio. Dnešní doba umožňuje začít investovat do akciových burzovně obchodovaných fondů, tzv. ETF i s malými částkami. Zkrátka řiďte se známým pořekadlem “Halíře dělají talíře”.
10. Buďte konzistentní
Proměňte své nadšení ze změny v opravdový výsledek. Jinak než konzistentností svých kroků to ale nepůjde. Nastartování změny přístupu k osobním či rodinným financím nebo začátek tvorby investičního portfolia nejsou jednoduchou záležitostí. Pokud se ale na cestu změny vydáte, vězte, že čas hraje ve váš prospěch.