Konsolidace hypotéky

Pakliže máte jednu či více hypoték, případně k ní ještě jiné úvěry na bydlení, lze je za určitých okolností sloučit do jedné výhodnější půjčky. Vzhledem k tomu, že se obvykle jedná o několikamilionové částky, pomohou vám výhradně bankovní domy; u těch nebankovních bývají podmínky horší, ačkoliv mohou pomoci i lidem v horší finanční situaci. A kdo má hypotéku pouze jednu, využije zase namísto konsolidace refinancování.

Výše půjčky 10 000 - 900 000 Kč
Splátka 6 - 120 měsíců
Více informací
úrok
od 4.4 %
Výše půjčky 50 000 - 800 000 Kč
Splátka 12 - 120 měsíců
Více informací
úrok
od 6.9 %
Výše půjčky 5 000 - 1 500 000 Kč
Splátka 3 - 120 měsíců
Více informací
úrok
od 5.8 %
Výše půjčky 20 000 - 900 000 Kč
Splátka 12 - 120 měsíců
Více informací
úrok
od 4.99 %

Jaké úvěry na bydlení je možné sloučit

Vedle klasických hypoték dokáží poskytovatelé vypořádat také úvěry na bydlení od stavebních spořitelen (řádné úvěry ze stavebního spoření, ale i překlenovací), případně jiné, které lze klasifikovat jako účelové na koupi nebo rekonstrukci nemovitosti (do konsolidace však nelze s hypotékou zahrnout půjčky na cokoliv, ačkoli jste z nich zcela či částečně bydlení financovali).

Jak konsolidace hypoték probíhá

Princip je tu víceméně stejný jako při slučování klasických půjček; ovšem s rozdílem, že v rámci konsolidace hypoték buď převedete zástavní práva k nemovitostem na nového věřitele, anebo závazek zajistíte jiným bytem, domem, pozemkem apod. (případně může být nemovitostí i více, musí mít však odpovídající hodnotu).

S jednou hypotékou pomůže refinancování

Za předpokladu, že financujte nemovitost pouze jedním hypotečním úvěrem, nepůjde o konsolidaci (při té dochází ke sloučení dvou a více půjček), ale o refinancování. V jeho rámci dojde de facto k vytvoření nových podmínek, které budou úvěr definovat – ne vždy musí být lepší – ale obvykle tomu tak bývá, ačkoliv to velmi záleží na současných úrokových sazbách.

Při konsolidaci hypoték si půjčíte více

Důvodem pro vícero půjček na jednu nemovitost je obvykle zákaz poskytování 100% hypoték – dnes je totiž možné profinancovat max. 90 % její hodnoty, pročež někteří lidé zaplatí zbylých 10 procent úvěrem ze „stavebka“, případně druhou hypotékou, za níž ručí třeba bytem rodičů. A protože roste hodnota nemovitostí až o 20 % ročně, vejde se např. za 10 let objem dvou úvěrů na bydlení do jednoho nového.