Kdy a komu se vyplatí kreditní karta

Kdy a komu se vyplatí kreditní karta

Kreditní karty jsou skvělým pomocníkem na cesty a při nenadálých finančních výdajích. Vzhledem k vysokým úrokům je ale dobré si ohlídat, kdy kreditní kartu splatíte. Vše důležité o kreditních kartách vám přinášíme v našem článku.

Jak funguje kreditní karta

Kreditní karta funguje jako běžný úvěr. Rozdíl spočívá v tom, že jej čerpáte a splácíte dle potřeby bez dané doby splatnosti. Na účtu ke kreditní kartě získáte předschválený úvěrový limit, který se chová podobně, jako byste měli peníze na běžném účtu. S kreditní kartou pak můžete platit na internetu ale také u obchodníků. 

Důležité je znát tzv. bezúročné období, během něhož můžete peníze na kreditce dorovnat. Banka vám tak nebude účtovat žádné poplatky. Jestliže dluh včas nesrovnáte, začnou běžet úroky, které se na kreditních kartách pohybují klidně okolo 20 % a u nebankovních nabídek i více.

Myslete také na to, že výše schváleného limitu na kreditce se v registrech BRKI a NRKI zobrazuje jako běžný úvěr!

Kreditní karta bez registru – je to vůbec možné?

S ohledem na předchozí odstavec se možná ptáte, zda je možné získat kreditní kartu bez registru. Odpovědí je, že ano. Problém je pouze v tom, že bez kontroly registru dlužníků kartu nemusíte získat vůbec nebo dosáhnete na menší úvěrový limit. Ten se zpravidla pohybuje okolo 20 000 až 30 000 korun.

Co ale pro sjednání kreditní karty budete potřebovat zcela určitě, je pravidelný a stabilní zdroj příjmů. Bez toho to zkrátka nepůjde. Banky i nebankovní společnosti si příjem ověřují vždy a v závislosti na jeho výši získáte konkrétní podmínky kreditní karty.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Jak vybrat nejlepší kreditní kartu a jak ji rozhodně nepoužívat

Stále oblíbenější virtuální kreditní karta

Vedle běžné plastové kreditky můžete využít také virtuální karty. Ty neexistují ve fyzické podobě, ale pouze na internetu. Můžete tak získat kreditní kartu ihned. Odpadají starosti s výrobou a tak dále. Běžně ji najdete ve svém internetovém bankovnictví.

Kreditní karta online se dá využít při jakékoli platbě na internetu. Díky tomu jsou platby mnohem bezpečnější, navíc se nemusíte obávat toho, že byste svoji kreditní kartu ztratili. Vedle České spořitelny a Komerční banky nabízejí virtuální kartu například společnosti Revolut a Twisto.

Výběr nejlepší kreditní karty na trhu

V současné době můžete na trhu objevit kreditní karty od těchto společností:

  • Česká spořitelna – maximální limit 200 000 Kč
  • ČSOB – maximální limit 250 000 Kč
  • Fio banka – maximální limit 500 000 Kč
  • Hello Bank – maximální limit 150 000 Kč
  • Komerční banka – maximální limit 250 000 Kč
  • mBank – maximální limit 150 000 Kč
  • Moneta – maximální limit 300 000 Kč
  • Poštovní spořitelna – maximální limit 250 000 Kč
  • Raiffeisenbank – maximální limit 100 000 Kč
  • UniCredit Bank – maximální limit 250 000 Kč

Toto jsou bankovní společnosti, které nabízejí bankovní kreditní karty na trhu.

NÁŠ TIP: Doporučujeme sjednat kreditku u banky, u níž máte veden běžný účet. Banka tak o vás má všechny důležité informace a šance na získání kreditky je větší.

Nebankovní kreditní karta je také řešením

Na trhu existují také nebankovní kreditní karty. Jejich nabídka není tak široká, jako je tomu u kreditek od banky, nabízejí ale mnohdy zajímavé podmínky čerpání. Navíc u těchto typů kreditek bývá výhoda v podobě benevolentnějších pravidel a podmínek. 

Nevýhody představuje vyšší úroková sazba a menší úvěrový limit. Potřebujete-li kreditku pouze jako jistotu proti nenadálým výdajům, měli byste si s nebankovní kreditní kartou hravě vystačit. Dříve bývala jedničkou kreditní karta Dinners Club. Ta ale bohužel na českém trhu končí.

NÁŠ TIP: Využijte online srovnání kreditních karet.